Vyšlo závěrečné číslo letošního ročníku Mediažurnálu.

14.12.2018 19:05

 

 

Mediažurnál, jehož letošní čtvrté číslo dostáváte do rukou právě v těchto dnech, zanedlouho oslaví čtvrt století své existence. Syndikát novinářů ČR ho v tištěné podobě vydává od roku 1994, kdy jím nahradil Informační bulletin SN ČR. Elektronická verze časopisu je pak k dispozici od čísla 4/2000 (viz archiv starších čísel).

 

Co přináší nové vydání čtvrtletníku? Otevírá se nanejvýš aktuálním příspěvkem Novinářská etika a sociální média z pera Milana Šmída, který svůj text doplňuje desaterem Amerického novinářského sdružení ASNE, jak by se měli novináři chovat na sociálních sítích. Vskutku stojí za přečtení.

Požadavek na nezávislost a spolehlivost médií reflektuje hned trojice rozhovorů, ať už se šéfdramaturgem pořadu Reportéři ČT Markem Wollnerem Nezávislost médií je důležitý, byť už zprofanovaný pojem z pera Milana Šmída, dále s naším profesním kolegou ze saské pobočky Německé asociace novinářů Michaelem Hillerem Žurnalistika musí být spolehlivá, jinak nepřežije od Martyny Radłowske-Obrusnik, či interview Martina Melichara se šéfredaktorem Deníku N Pavlem Tomáškem Média v rukou oligarchů jsou rizikem pro demokracii. A s tématem souvisí rovněž zneklidňující článek Jaroslava Veise  Čtvrtá moc ve 21. století na turecký způsob.

K letošnímu půlstoletí od událostí roku 1968 přispěl Syndikát novinářů, potažmo Klub novinářů Pražského jara, odbornou monografií Osmašedesátý očima tří generací. Publikaci představuje čtenářům Mediažurnálu její hlavní editorka Jarmila Lakosilová. Dlužno podotknout, že tištěná kniha už k běžnému odběru není, ale můžete si ji volně stáhnout v elektronické verzi  zde .

Prostřednictvím nového čísla Mediažurnálu můžete rovněž zavzpomínat na dva naše kolegy-novináře, kteří nečekaně odešli „na druhý břeh“ - Luboše Příhodu a Josefa Kašpara.

Z autorů obrazové novinářské tvorby se nám tentokrát představí Marie Plotěná, kreslířka Mediažurnálu, a dále pak fotograf Bohdan Holomíček v příspěvku  nazvaném Od Smeny 2 až k Václavu Havlovi.

Mediažurnál 4/2018 ke stažení zde.