Vyhlášeny Novinářské ceny 2018

03.05.2019 11:51

V předvečer Světového dne svobody tisku byly 2. května 2019 v již 9. ročníku uděleny Novinářské ceny 2018. Soutěžní příspěvky hodnotí nezávislá porota, která v každé kategorii nominuje do finále tři příspěvky. Do otevřené kategorie Česko-slovenská cena veřejnosti vybírá česká a slovenská Rada soutěže po pěti příspěvcích s největším společenským dopadem z každé země. O vítězi se hlasuje on-line a stal se jím zavražděný reportér Ján Kuciak za materiál Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky.

Soutěž Novinářské ceny pořádá Nadace OSF s tradiční podporou Syndikátu novinářů ČR.

 

V kategorii psané žurnalistiky byla za nejlepší rozhovor oceněna Kateřina Šafaříková: Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi (Respekt). Cenu pro nejlepší reportáž si odnesl Marek Šálek za sérii „Svět mimo Prahu“ (Reportér). V komentářích ocenila porota Davida Klimeše (Ekonom), za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek pak vybrala Kristýnu Novotnou za sérii textů k dotacím pro malé firmy, které čerpaly i ty velké (iRozhlas.cz).

Vítězkou kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda, diskuse“ se stala Marie Bastlová: Dvacet minut Radiožurnálu (Český rozhlas), zatímco nejlepší reportáž připravili Markéta Dobiášová, Michael Fiala a Roman Šantúr, kteří se zaměřili na Jána Kuciaka (Reportéři ČT - Česká televize). Pro tentýž pořad vznikl i nejlepší analyticko-investigativní příspěvek Stáni Raupachové: Utajené kaly (Reportéři ČT - Česká televize).

Kategorie regionální žurnalistiky je vyhlašována ve spolupráci s Konrad-Adenauer-Stiftung a prosadila se v ní Petra Klimková s příběhy kulaků z Hané (MF Dnes).

Kategorii online žurnalistiky ovládl Kreativní HUB Českého rozhlasu & Brainz VR: Návrat 68 (Český rozhlas).

Cenu za Solutions Journalism žurnalistiku zaměřenou na řešení ve spolupráci s Transitions si odnesla Petra Dlouhá s článkem Pomůžu Ti zažít slast (Finmag).