Syndikát novinářů podporuje udílení Česko-německé novinářské ceny. Letošní laureáti z obou zemí si svá ocenění převzali 9. listopadu v Olomouci.

19.11.2018 12:38

Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s Německým svazem novinářů (DJV) a Syndikátem novinářů ČR prostřednictvím Česko-německé novinářské ceny podporuje kvalitní a nezávislou žurnalistiku a zároveň i česko-německé vztahy nezatížené předsudky. 

Vítězové letošní ceny byli vyhlášeni na Univerzitě Palackého v Olomouci ve výroční den pádu berlínské zdi 9. listopadu. Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller uvedl, že česko-německý dialog vyžaduje snahu oprostit se od předsudků, poctivost k sobě i k faktům, ať už jakkoliv nepříjemným, ale i touhu po skutečně hlubokém poznání sousední společnosti.

Mezinárodní soutěžní porota vybírá z přihlášených prací v každé kategorii nejlepší český a německý příspěvek.

Letos si cenu kategorii text přebrali Jan Novotný za článek Demolice paměti. Reportáž z města, kde si potomci vrahů a obětí dodnes nakukují do oken(Týdeník Euro, 7. 8. 2017) a Jaroslav Rudiš s příspěvkem Damals, im Kartoffelkrieg - Tenkrát za bramborové války (Frankfurter Allgemeine Zeitung, 12. 2. 2018). Název druhého příspěvku uvádí téma, kdy autor na pozadí historických událostí z 18. století popisuje vlastní rodinnou historii a zároveň roli brambor v česko-německých vztazích. Adam Černý k tomu jménem poroty doplnil, že Rudiš tak činí se znalostí věci. „Je pozoruhodné a záslužné, když někdo umí v tom nejlepším slova smyslu informovat a pobavit najednou.“

V kategorii audio to byli Martin Knitl za Sudetské děti (Český rozhlas Ostrava, 24. 3. 2018) a Hannah Rau za čtyřdílnou sérii rozhlasových příspěvků 1968 in der DDR - Rok 1968 v NDR (WDR3, 4. 6. 2018).

Kategorii multimédia obsadila dvojice Marek Hýža a Tomáš Kusýn s prací Stíny nad Libavou (TV Noe, 28. 10. 2017) a dále vícečlenný tým Stephanie Probst, Marieluisa Lenglachner, Markus Ehrlich, Leonie Sanke, Sylvia Tolga a Mirjam Wlodawer za snímek nazvaný Im Dazwischen daheim - Doma na pomezí (afk TV, 16. 1. 2018).

Zvláštní cenu Mileny Jesenské udělovanou za příspěvek, který se v souvislosti s  aktuálním děním zabývá občanskou odvahou a multikulturním porozuměním či tolerancí mezi oběma zeměmi a jejich soužitím v Evropě, získala dvojice autorů Andrea Mocellin a Thomas Muggenthaler za příspěvek Todeszug in die Freiheit - Vlakem smrti do svobody (Das Erste -ARD, 29. 1. 2018).

Letos prvně udělované zvláštní ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost si odnesl Hans-Jörg Schmidt, dlouholetý pražský zpravodaj pro různé německé noviny a zároveň pravidelný komentátor v českých médiích.

Udělení cen doprovází v olomoucké univerzitní knihovně výstava Milena Jesenská: Retrospektiva. Praha-Vídeň-Drážďany-Ravensbrück, kterou připravil Památník KT Ravensbrück ve spolupráci s Pražským literárním domem autorů německého jazyka a Historickým servisem.

Podrobné informace naleznete zde.