Novinářské ceny 2019 vyhlášeny

17.06.2020 22:26

 

Nadace OSF spolu s partnery vyhlásila vítěze prestižní Novinářské ceny za rok 2019. Letos poprvé byla v rámci slavnostního večera udělena rovněž ocenění Českého literárního fondu, a to Ceny Karla Havlíčka Borovského a Novinářské křepelky.

Nezávislé poroty vybíraly z celkových téměř šesti set prací, do finále postupovaly v každé kategorii tři příspěvky, z nichž porota určila ten nejlepší. 

Novinářské ceny: 

V kategorii psané žurnalistiky si odnesla cenu za Nejlepší rozhovor Renata Kalenská (Deník N): Věděl jsem, že i když řeknu ne, stejně se neubráním. Kněz mě zneužíval a pak jsem se mu z toho musel zpovídat; Nejlepší reportáž vyhrála Jana Ustohalová (Deník N): Mezi polykači kotev a položenými osmičkami;

Nejlepší komentář napsal Daniel Anýž (Aktuálně.cz): Americký týden; s Nejlepším analyticko-investigativním příspěvkem uspěl Jiří Štický (Reportér Magazín): Pozadí jízdenkového procesu.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky přinesla vítězství za Nejlepší rozhovor, besedu nebo diskusi Martinovi Veselovskému (DVTV): Záchranka vyjíždí k blbostem, jde o peníze; za Nejlepší reportáž byl oceněn Lukáš Houdek (Český rozhlas): Bílá nosí smrt; Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek zpracovali Jiří Kubík, Nikola Zwrtková a Braňo Pažitka (Seznam Zprávy): Ve stínu Slunečnice.

Kategorie online žurnalistiky přinesla Cenu za inovativní online žurnalistiku Ondřeji Suchanovi, Petru Šabatovi, Petru Kočímu, Michalovi Zlatkovskému, Janu Cibulkovi a Václavu Hradeckému (iRozhlas.cz): Rozděleni svobodou; Cenu za regionální žurnalistiku si odnesl Jakub Čech (Tiscali.cz): Továrna na řidičáky: Podvodné zkoušky a komisař nezákonně ve funkci; v Žurnalistice zaměřené na řešení (Solutions Journalism) uspěli David Gaberle, Simona Fendrychová, Jiří Kropáček a Nikita Poljakov  (Aktuálně.cz): Nejsi sám.

 

Držitelem Ceny Karla Havlíčka Borovského se stal Ondřej Houska z Hospodářských novin a Novinářská křepelka putovala k Lukášovi Valáškovi z Aktuálně.cz.