Nově založený "Středoevropský výbor Svobodu médiím" přijal "Pražskou deklaraci"

10.02.2017 16:43

Nedobrá situace panuje v tomto ohledu zejména v Maďarsku a v Polsku. Maďarští účastníci Márton Gergely (bývalý zástupce šéfredaktora listu Népszabadság) a Gyorgy Kerényi (bývalý vedoucí vydání Radia Kossuth) popisovali radikální kroky premiéra Orbána, včetně faktického zrušení listu Nepszabadság. K udržení plurality mediálního prostředí by měl být podle nich mohl přispět nezávislý regulační orgán, ve kterém by působily respektované osobnosti.

Polsko zastupovali Wojciech Maziarski (novinář, Gazeta Wyborcza) a Seweryn Blumsztajn (předseda Sdružení novinářů, Gazeta Wyborcza). Upozornili, že ještě před časem se maďarský případ zdál být v Polsku zcela nemožný. Nyní ale vláda postupuje velmi podobně. Má fakticky v rukách veřejnoprávní média, jež realizují kampaně na její podporu, nepomáhají ani masové demonstrace znepokojené veřejnosti. Podobně jako v Maďarsku se i polské vedení snaží zlikkvidovat nepohodlná soukromá média zákazem reklamy, pocházející ze státních firem.

Slovenská situace je v mnohém podobná Česku. Štefan Hríb (šéfredaktor Týždňa) a Matúš Kostolný (šéfredaktor Denníku N) poukázali na změnu vlastnických poměrů, díky kterým se ztrácí pluralita. Problém vidí i v tom, že středoevropští politici se vzájemně inspirují v tom, jak dominantně ovládnout veřejný prostor

Naopak určitou inspirací ve snahách posílit nezávislost médií by mohla být česká snaha prosadit novelu zákona o rozhlase a televizi. Ta by měla změnit způsob vytváření rad a korigovat nebezpečnou možnost jejich kompletního odvolání. Hana Marvanová (advokátka, bývalá politička) a Adam Černý (předseda Syndikátu novinářů) zdůraznili důležitost médií veřejné služby ve změněných vlastnických poměrech, stejně jako fakt, že při formulování zákonů ve středoevropských zemích se nemyslelo na pojistky v horších časech.

Ke zlepšení situace ve střední Evropě by měla vést větší informovanost o situaci v jednotlivých zemích. Středoevropský výbor Svobodu médiím proto bude vzájemně koordinovat své kroky k posílení nezávislosti mediálního prostředí. Zváží též možnost vytvoření vícejazyčného portálu, který by poskytoval informace odborné i široké veřejnosti.