Na čtení v karanténě nový Mediažurnál 1/2020

14.04.2020 13:03

Vtip Honzy Vyčítala na titulní straně aktuálního čísla zpravodaje Syndikátu novinářů ČR je naprosto nadčasový (jeho vznik spadá do období pražského jara) a všezahrnující. V době, kdy redakce připravovala toto vydání Mediažurnálu, se už sice pandemie nového koronaviru rozjížděla do všech stran, ale stále ještě jsme nechtěli věřit, že zasáhne celý svět s takovou intenzitou. Vyčítalova kresba by tedy klidně mohla doprovázet úvodník Adama Černého věnovaný novinářům za časů pandemie.

 

 

Na zpolitizovaný průběh voleb nových členů Rady České televize poukazuje ve svém příspěvku Filip Rožánek. Situaci našich médií v současném ekonomickém prostředí rozebírá David Klimeš, podle nějž čeká česká ekonomická žurnalistika na znovuzrození. Uvidíme, nakolik se pandemická krize odrazí v této oblasti.

Do zahraničí, konkrétně do letos již stoleté BBC se podíváme s Jaroslavem Veisem. Rovněž z Velké Británie pochází inspirace k boji proti dezinformacím tím, že se uzavřou penězovody, a to z pera Ondřeje Féra. Do sousedního Německa se přesuneme k rozhovoru Martina Melichara a Wernera Langeho s šéfkou středoněmeckých veřejnoprávních stanic Karolou Willeovou o otázkách souvisejících s digitalizací společnosti.

Velký prostor v pravidelné rubrice Kreslíř Mediažurnálu je věnován nedávno zesnulému kreslíři a mj. též muzikantovi Janu Vyčítalovi. Z původně plánovaného příspěvku k narozeninám se stalo rozloučení, podotýká v úvodu autor textu Ivan Hanousek, který vybral dvě méně známé Vyčítalovy pracovní a životní etapy.

Jazyk kreslených vtipů pak z jazykovědného hlediska nahlíží Lucie Jílková. V Mediažurnálu nechybí ani informace z regionů, či obrazový seriál věnovaný českým fotoreportérům.

 

Mediažurnál v elektronické podobě naleznete v tomto odkazu.