Letošní bilance rizikového povolání – novinařiny. Podle zprávy RSF nejméně 49 mrtvých za tento rok, téměř tisícovka novinářů byla zabita během posledních deseti let.

17.12.2019 22:09

 

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (Reporters Without Borders - RSF) zveřejnila před koncem roku neradostnou statistiku počtu usmrcených, vězněných či zmizelých novinářů v tomto roce. 

Ze zprávy vyplývá, že v souvislosti s povoláním přišlo o život nejméně 49 žurnalistů, shodně po 10 lidech v Mexiku a Sýrii, pět novinářů zahynulo v Afghánistánu, čtyři v Pakistánu, tři v Somálsku. Ačkoli je mrtvých nejméně za posledních 15 let (stejně jako v roce 2003), poprvé jich bylo více v oblastech mírových (29), než v těch válečných (20). 

Zvyšuje se také počet vězněných novinářů, jichž letošní statistika uvádí přibližně 390 a téměř polovinu tohoto čísla obstarala Čína (120) s Egyptem (34) a Saúdskou Arábií (32). Nutno též podotknout, že kdyby se do bilance započítával rovněž krátkodobý pobyt za mřížemi, číslo by značně vzrostlo. Z celkového počtu 57 unesených žurnalistů jich bylo přes polovinu v Sýrii (30), dále pak v Jemenu (15) a Iráku (11). 

Přestože za nejnebezpečnější oblast pro naši profesi byl považován Blízký Východ, situace se výrazně zhoršuje v Latinské Americe, kde nejspíše ke 14 zavražděným novinářům přibude do letošní bilance ještě dalších 8 případů, které se zatím ověřují.

Plné znění výroční zprávy organizace Novináři bez hranic včetně přehledných grafů naleznete v tomto odkazu.