Laureátem letošní Ceny Karla Čapka je spisovatel a bývalý diplomat Václav Jamek

14.02.2020 12:18

 

Cenu Karla Čapka uděluje český PEN klub za významný literární počin s výrazným přesahem do podpory demokratických a humanistických hodnot. Ocenění je udělováno vždy v sudém roce, a to především českým autorům. Tvorba letošního laureáta, Václava Jamka, který píše ve dvou jazycích – češtině a francouzštině –, zasahuje rovněž do žánru publicistického, cenu získal za své básnické a esejistické dílo.

Udílení Ceny Karla Čapka již tradičně podporuje rovněž Syndikát novinářů ČR, jehož předseda Adam Černý byl přítomen slavnosti v pražské primátorské rezidenci ve čtvrtek 13. února.

 

Václav Jamek se čtenářskému publiku představil nejprve ve Francii, rodná země se mu otevřela až po Sametové revoluci (narodil se v listopadu 1949 v Kladně). Jeho práce zahrnuje vedle vážných autorských děl například také humorně laděnou poezii, kterou autorizoval pseudonymem Eberhard Hauptbanhof, dále překlady, nebo esejistické rozbory prohřešků proti češtině, známý je též z rozhlasového vysílání stanice Vltava. Získal řadu prestižních ocenění, mj. Cenu Toma Stopparda, překladatelskou Cenu Josefa Jungmanna, byl jmenován Důstojníkem Řádu umění a humanitních věd. Roky 1995-1998 trávil na diplomatické misi v Paříži, kde sloužil jako kulturní atašé.

 

Zbývá jen doplnit, že PEN klub založil 15. 2. 1925 Karel Čapek. Cenu Karla Čapka uděluje český PEN klub od roku 1994 s tím, že hlavním kritériem oceňovaného literárního počinu je příspěvek k prosazování demokratických a humanistických hodnot ve společnosti.

 

Osobnost Václava Jamka podrobně představuje např. rozhlas Vltava zde nebo web Aktuálně.cz zde.