Investigativní novináři mohou čerpat významnou grantovou podporu na mezinárodně laděnou práci

19.03.2018 18:40

Výbornou příležitost pro novináře spustilo Evropské centrum na podporu svobody tisku (ECPMF) a Mezinárodní tiskový institut (IPI). Nový fond s prostředky ve výši až 450 tisíc eur je určen na podporu mezinárodní spolupráce novinářů a na související investigativní projekty. Organizace vyhlásily granty v zájmu podpory demokracie a svobody slova.

Fond má za cíl podpořit investigativní práci novinářů a zásadní roli médií, kterou je kontrolovat vykonavatele politické moci. Fond, odkud grantová podpora poputuje, bude spravovat právě Mezinárodní tiskový institut. Ten sdružuje mediální pracovníky a přední žurnalisty, kteří za svobodu tisku bojují.

Pokud jde o rok 2018, mohou se dvě přihlašovat společně nejméně dvě mediální organizace z členských zemí EU. Maximální podpora na projekt je ve výši 50 tisíc eur. Téma je volné, podmínkou je nicméně jeho investigativní charakter a právě spolupráce nejméně dvou mediálních organizací z různých států EU.  

„Investigativní novinařina představuje jednu ze základních podmínek fungování demokracie. Přitom se lze obávat, že je v ohrožení,“ podotkla výkonná ředitelka IPI Barbara Trionfiová.

Více informací o samotných grantech naleznete zde.