Dárek na závěr roku – Mediažurnál 4/2019

27.12.2019 23:41

  

V prosinci vyšlo závěrečné číslo čtvrtletního zpravodaje Syndikátu novinářů ČR. Otevírá jej stálý autor Mediažurnálu Jaroslav Veis otázkou, zda je koncept konstruktivní žurnalistiky pouhou akademickou utopií, či je reálným východiskem z krize tradičních médií. V současné době, kdy je dřívější mediální prostředí opředeno pavučinou sociálních sítí, které vysušují žurnalistiku na stále nižší úroveň, přišel dánský novinář Ulrik Haagerup s apelem na nový standard novinářské práce. Podle něj a dalších teoretiků má žurnalistika budoucnosti ve svých tématech hledat pozitivní řešení problémů a využívat přitom metod pozitivní psychologie. Tyto teze jsou zatím rozvíjeny v akademickém prostředí, ovšem pokud se je podaří převést do praxe, máme naději na návrat kvalitní žurnalistiky. S Jaroslavem Veisem se čtenáři ještě podívají do sousedního Rakouska, kde se během parlamentní volební kampaně dostali tamní novináři do ostrého střetu.

O novém majiteli televize Nova, nebo o situaci v mediálních radách, které po letošním doplnění některých členů čeká další členská obměna v příštím roce, se dočtete v příspěvcích dalšího kmenového autora našeho listu, Milana Šmída.

Špatnou pověstí PR a čím dál méně znatelnou hranicí mezi mediálním obsahem a inzercí se zabývá předseda SN ČR Adam Černý a tzv. advertorialem Jana Pouzarová. Tématu se týká i výzva Asociace komunikačních agentur k inzerentům, aby se vyhnuli dezinformačním webům. Rubrika „ze syndikátu“ připomíná 15 let činnosti Klubu vědeckých novinářů a dále představuje vítěze a vítězky Česko-německé novinářské ceny. Zájemci o odborná témata najdou na stránkách Mediažurnálu pokračování textu o televizní sportovní publicistice nebo bližší představení fenoménu podcastů s předpovědí, že budoucnost patří audiu.

Aktuální rozhovor Martina Melichara s německým novinářem Timem Röhnem se týká zřejmých politických souvislostí vraždy novinářky Daphne Galiziové na Maltě.

Z politických demonstrací v naší zemi čerpá jazykový koutek v příznačně nazvaném článku Motýle a jiné jazykové skvosty na Letné. A než uzavřeme časopis přehledem vítězných snímků letošního jubilejního ročníku soutěže Czech Press Photo, připomeňme Setíka - Marka Setíkovského, jehož kreslené vtipy osvěžují toto vydání novinářského čtvrtletníku.

 

Mediažurnál 4/2019 ke stažení v tomto odkazu.