Adam Černý: Je čas hájit média

30.10.2017 11:03

Povolební výpady politiků míří na samotnou svobodu slova. Samotná média jsou pod obrovským ekonomickým tlakem, a proto jsou zranitelná. Proti případným pomluvám či lžím nezávislých médií se dá hájit u nezávislých soudů. Obojí je nutné si chránit.

Když novinářům spílá kdekdo, měli by se cítit klidní, protože si asi s nikým nezadali. Ale situace, kdy se předseda strany Svoboda a přímá demokracie dožaduje zestátnění Českého rozhlasu a České televize a kdy předseda TOP 09 obviní bez důkazů novináře, že je zkorumpovaný, tady ještě nebyla. Oba dva by se svorně ohradili, kdyby se o nich řeklo, že mají něco společného. Ale přece, oba rozčiluje to samé − jak se o nich ten či onen novinář vyjádřil.

Oběma je nutno vzkázat, že pokud jim něco vadí, pokud o nich ten či onen novinář lhal, ať si podle zákona vyžádají opravu nebo podají žalobu. Asi to ale neudělají. S výmluvou, že soudy jsou pomalé a výsledek nejistý.

Za nechutí žalovat novináře může být i jejich obava, aby nedopadli jako již dříve Tomio Okamura, kterému soud vysvětlil, že pustí-li se do politiky, musí snést i nějakou tu urážku či hanlivé komolení jména. Názorný to příklad, proč potřebujeme svobodná média a nezávislou justici.

Je tu však jedno jenže. Množící se útoky na novináře a řeči o zmanipulovaných trestních případech, v nichž figurují politici, dokazují, že svobodná média a nezávislá justice tu nemusí být pořád. Stačí mrknout do sousedního Polska, kde si vláda podřídila média veřejné služby. Podobné je to i v Maďarsku, mimo jiné i v tom, že změny mají být takové, aby je pokud možno nešlo změnit. Přece politici nezískali ve volbách moc, aby ji v dalších předali opozici.

Proto je načase se médií zastat. Bez svobody slova, svobody informace získávat a šířit se ocitneme o 30 let nazpět.

Nebo není třeba vracet se do minulosti, stačí se podívat do Ruska, jehož prezident opravil pokleslý humor svého českého kolegy, že novináře je třeba likvidovat: "Není třeba likvidovat, stačí je omezit."

Média nepotřebují hájit proto, že by novináři nedělali chyby nebo se nemýlili v úsudku. Dělají a mýlí se. Ale kvůli tomu, že média jsou obecně ve stále horším stavu kvůli přesunům zisků na internet, odkud se až 80 procent vydělaných peněz nedostane k těm, kdo zprávy píší či natáčejí, ale k firmám jako Google či Facebook, které informace pouze zprostředkovávají. Tak masivní ekonomický tlak média ve světě výrazně oslabil a českých se to týká jakbysmet.

Důsledky jsou zjevné i v oblasti, která na první pohled s domácí politikou nesouvisí. Jedině Český rozhlas a Česká televize mají stálé zpravodaje v zahraničí, ze soukromých médií žádné, protože si to nemohou finančně dovolit.

Neplatí to pouze o politice. Například jeden velký mediální dům už nějaký čas posílá na důležité sportovní události, jako je třeba nynější tenisový Turnaj mistryň, jednoho zpravodaje, jehož totožné články tiskne ve svých dvou denících. Možná že mediální dům bohatne, ale takto šetří jen chudí.

Mnohá soukromá média zpravodajství věnují jen tolik místa, že vystačí pouze s titulky rozvedenými do dvou tří vět. Tady ekonomika úzce souvisí s politikou, protože v takovém prostředí se snadno šíří směs hloupostí, banalit a neověřených či neověřitelných zpráv.

Všechno to jsou důvody, proč se médií a novinářů, na něž se snášejí útoky, zastat. Platí to o všech a o médiích veřejné služby zvláště. Je tu důvod jako řemen. Český rozhlas a Českou televizi si platí všichni právě proto, že u nich dostanou, co soukromá média nenabídnou, protože nemohou nebo ani nechtějí.

Kdo si myslí, že okamurovský bzukot o zestátnění Českého rozhlasu a České televize ještě není sloní dupot, měl by si přečíst zákony týkající se obou médií veřejné služby a seznam nově zvolených poslanců. Dozvěděl by se, že stačí, aby dolní komora dvakrát, a to i bez vysvětlení, odmítla výroční zprávy rad, které na ČRo a ČT dohlížejí, a prostá (!) většina ve sněmovně tyto rady může odvolat a obsadit podle svého. Nové rady mohou zvolit nové ředitele a zavést nové pořádky. Jak to říkal Vladimir Vladimirovič: "Novináře není třeba likvidovat, stačí je omezit."

Text vyšel na webu HN.