Novinky

Nakladatelství AMU vydalo knihu Mizanscéna a  filmový styl. Mizanscéna představuje vše, co se ve filmu objeví před kamerou. Současně je mizanscéna to, co si po skončení filmu pamatujeme nejlépe. Je to však pojem, který se vzpírá jednoznačné definici a nese v sobě určitý nádech tajemství. Právě to fascinuje filmového kritika a teoretika Adriana Martina, jehož kniha věnovaná dějinám mizanscény a filmového stylu vychází poprvé v češtině v překladu Veroniky Klusákové a s doslovem Radomíra D. Kokeše. Kniha Mizanscéna a filmový styl představuje Martinovo dosud největší a nejambicióznější dílo, které vychází z jeho disertační práce (obhájené v roce 2006 na Monash University v Melbourne) a článků a studií k tématu, které tento extrémně plodný autor vytvořil v průběhu několika desetiletí. V přeložené práci se snaží vystihnout nejednoznačnost pojmu mizanscéna a vnímání její problematiky v rámci různých jazykových tradic a kulturních zkušeností. Adrian Martin pochází z Austrálie, píše anglicky, ale spolehlivě se ale orientuje i v textech španělské a francouzské jazykové provenience a čerpá z nich stejnou měrou jako z anglosaské tradice. Právě to je jeden z distinktivních rysů jeho přístupu. Dalším je pak výrazná autobiografičnost a vášeň pro filmy i filmové teorie. 
 

ZČG se ocitla po boku Ermitáže a Guggenheim Museum Bilbao

Nejnovějším přírůstkem do edice Director's Choice londýnského nakladatelství Scala Arts & Heritagejež představuje významná světová muzea a galerie pohledem jejich ředitelů, je výběr ředitele Západočeské galerie v Plzni Romana Musila. Kniha v české a anglické verzi představuje 37 významných děl z rozsáhlých uměleckých kolekcí této instituce.

Západočeská galerie je teprve druhou českou institucí a první českou galerií, která byla do této prestižní edice zařazena. Ve stejném roce vychází i vydání pro petrohradskou Ermitáž a Guggenheimovo museum v Bilbau.

 

 

 

 

Západočeská galerie v Plzni Vás zve

na mimořádnou tiskovou konferenci k vydání knihy ze světové edice

 

DIRECTOR’S CHOICE

Západočeská galerie v Plzni

(37 významných děl ze sbírek pohledem ředitele)

 

obálka DC

 

úterý 24. září 2019 od 13 hodin, výstavní síň Masné krámy, Pražská 18, Plzeň

 

Publikace vydaná ve spolupráci s londýnským vydavatelstvím Scala Arts & Heritage je součástí edice představující významná světová muzea a galerie pohledem jejich ředitelů. Nejnovější přírůstek do této edice, výběr ředitele (Director's Choice) ZČG Romana Musila, představuje v české a anglické verzi 37 významných děl uchovávaných ve sbírkách Západočeské galerie.

 

Západočeská galerie se tak dostala do exkluzivního výběru světových institucí jako je vídeňská Albertina, londýnská National Gallery, Alte a Neue Pinakothek v Mnichově, newyorská Frick Collection či obrazárna berlínských Staatliche Museen.

 

Západočeská galerie je teprve druhou českou institucí, která byla do této prestižní edice zařazena.