Novinky

Uměleckoprůmyslové museum v Praze se 15. listopadu  otevře pro veřejnost. Den před tímto datem,  14. listopadu 2017 v 16 h  vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Director´s Choice, křest stejnojmenné knihy a prohlídku muzea. Těšíme se na vás!

Uměleckoprůmyslové museum v Praze po náročné rekonstrukci přívítá první návštěvníky 15. 11. 2017

Od 15. do 17. listopadu bude muzeum přístupné zdarma

Uměleckoprůmyslové museum v Praze přivítá první návštěvníky v běžném provozu od 15. listopadu 2017 otevřením první výstavy Director´s Choice – Výběr ze sbírek, kterou bylo možné připravit ze sbírek muzea po převzetí budovy v květnu tohoto roku. Výstava představí mistrovská díla ze všech oborů uměleckého řemesla, užitého umění a designu, mimořádná svým provedením či významem. Její osu tvoří reprezentativní výběr ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové určený pro publikaci vydanou londýnským nakladatelstvím Scala Arts & Heritage Publishers v edici Director’s Choice, která ukazuje sbírky světových muzeí pohledem jejich ředitelů.
Zároveň se muzeum otevře v období od 18. listopadu do 17. prosince i pro muzeum netypickým aktivitám. Pod zastřešujícím názvem UPkemp to budou přednášky, promítání, čtení a křty nových knih či módní přehlídka Vyšší odborné školy oděvního návrhářství. O víkendu se muzeum otevře rodinám a nabídne divadelní představení či tvořivé workshopy pro děti. Nebude chybět ranní cvičení jógy přímo v sálech muzea. Po rekonstrukci obnovuje svoji činnost také Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která je největší českou veřejnou odbornou knihovnou specializovanou na volné a užité umění, architekturu a design. . Knihovna bude otevřena od úterý do soboty.
V nově zbudované hale v parteru muzea s přístupem přes zahradu ze Široké ulice, a to nejenom pro návštěvníky omezené v pohybu, ale pro všechny, se otevírá rozšířený muzejní obchod firmy  Modernista. Pro veřejnost je otevřena restaurace a kavárna Času dost s pestrým, moderním jídelním lístkem.  Pokračovat budou oblíbené programy muzejní edukace, která má nyní k dispozici též modernizovaný a rozšířený prostor pro práci zejména s dětmi.

 

Zahájení 18. divadelní sezóny Studia DAMÚZA. Odkaz na videa a fotografie najdete na http://www.uschovna.cz/zasilka/PICR8E4BH6745NK6-TPR/

PRAHA, 5. 9. 2017 – Studio DAMÚZA, o. p. s., se v divadelní sezóně 2017/2018 zaměří na podporu mladého divadla. A to jak produkcí inscenací mladých tvůrců, tak divadelních představení pro mladé – i ty nejmenší.

Maryša vás obslouží v nuselské kavárně

DAMÚZA podporuje mladé a talentované studenty DAMU produkcí vybraných ročníkových inscenací, ale každým rokem také formou inscenační výzvy. Přihlásit se do ní může každý se zajímavým nápadem. Letos podporu získala site-specific inscenace Maryša LIVE!, která bude mít premiéru 5. 10. v nuselském podniku Ňáký Kafé. Zvláštností představení je využití všech prostorů kavárny, včetně podávání notoricky známé „kávy od Žida“. Ale specialitou projektu je také složení hereckého týmu. Je namíchán ze studentů DAMU a profesionálních herců.

Vanda Hybnerová se rozhodla přijmout roli Lízalky kvůli podpoře mladého divadla: „Podobných projektů se moc ráda zúčastním – když to moje časové možnosti dovolí. Setkání s mladými divadelníky je pro mě vždycky vítaná a příjemná změna!“ Jejího manžela, Lízala, si v Maryše LIVE! Zahraje Hynek Chmelař a trojici profesionálních herců coby Vávra uzavírá člen souboru Švandova divadla, pedagog Tomáš Petřík. V roli Maryši se představí studentka herectví Katedry alternativního a loutkového divadla Andrea Berecková, dále vystoupí její spolužáci Denis Šafařik jako Francek a Dominik Migač v roli Hospodského. Režisérem inscenace, autorem námětu i zkrácené adaptace je Štěpán Gajdoš, absolvent herectví na brněnské konzervatoři a nyní student režie KALD DAMU.

Premiéra pro batolata bude na festivalu v plenkách

KUK! – tak se jmenuje mezinárodní divadelní festival pro děti od 10 měsíců do 3 let. Je vůbec první podobnou akcí v České republice. Druhý ročník DAMÚZA pořádá od 1. do 4. prosince 2017 v holešovickém Studiu Alta. Cílem projektu, jehož iniciátorkou je Daniela Fialová, je nabídnout rodinám s malými dětmi smysluplný program s vysokou uměleckou úrovní, nekomerční alternativu kvalitní dětské zábavy i inspirativní divadelní přehlídku.

DAMÚZA má na repertoáru zatím jedinou inscenaci pro nejmenší – Batosnění, které loni získalo diváckou cenu Vojty Šálka na festivalu Dítě v Dlouhé. Na program festivalu KUK! proto přibude premiéra nového představení pro batolata, kterou připravuje dvojice herců Pavol SmolárikRichard Fiala. Hudební stránku inscenace vytváří kapelník skupiny Hm… Marek Doubrava, výtvarnou složku má na starost sochař, malíř a ilustrátor František Skála.

Malou předehrou k prosincovému festivalu KUK! je dvojice přidružených akcí pro batolata: CirKUK, který se koná 18. a 19. září v Centru nového cirkusu – Cirqueonu, zatímco na KUKhernu můžete přijít 11. a 12. listopadu do KC Zahrada. Více informací najdete na www.kukfestival.cz.

Loutkáři vzdají poctu českému atletovi

I ve své 18. sezóně bude DAMÚZA pokračovat ve spolupráci s absolventy DAMU podporou vzniku jejich nových inscenací. V létě příštího roku uplyne 70 let od chvíle, kdy získal své první olympijské zlato Emil Zátopek. Životní příběh tohoto kopřivnického rodáka, který celkem vytvořil osmnáct světových rekordů, je předlohou divadelní inscenace, jejíž premiéru plánujeme na jaro 2018. Tvůrčí tým, který se z větší části představil už v pohádce Z tajného deníku Smolíčka P., opět povede umělecký šéf a režisér hradeckého Divadla Drak Jakub Vašíček. Společně s herci Johanou Vavřínovou, Milanem Hajnem a Dominikem Linkou a scénografkou Terezou Vašíčkovou vytvoří představení s loutkami, jehož hlavním tématem bude – jak jinak – běh.

VyšeHrátky ve znamení vynálezů

Už počtrnácté DAMÚZA pořádá v prvním zářijovém týdnu interaktivní festival (nejen) pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky. Tematické workshopy, představení pro děti různého věku a také již tradiční divadelní bojovka s podtitulem Chytře a jednoduše: Zpráva o vynálezcích. Od pátku 8. do neděle 10. září 2017 se brány festivalu otevírají veřejnosti.  V programu návštěvníky čekají pohádky a workshopy souborů z různých koutů ČR i ze Slovenska. Více informací najdete na www.vysehratky.cz.

Loutky hledají své patrony

Pro všechny své fanoušky a podporovatele připravila DAMÚZA netradiční nabídku. Mohou se stát patrony některé z loutek, které hrají v jedné z více než dvaceti pohádek. Odměnou za finanční podporu 500 Kč ročně získá patron či patronka fotografie z míst, kam se loutka v rámci zájezdového uvádění představení podívá. Získané prostředky poplynou na vznik nových studentských inscenací. Své patrony hledá nejen Medvědí princ, který loni navštívil například Brusel, ale také Jeníček a Mařenka z Perníkové chaloupky, Krab z pohádky Momotaró nebo udatný princ Bajaja. Podrobnosti najdete na stránkách www.damuza.cz.